Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności       AKCEPTUJĘ
Okladka ksiazki zbior z ogura po jednym wierszu od stu poetow

Zbiór z Ogura - po jednym wierszu od stu poetów

Fujiwara no Teika

" Książka zawiera 100 wierszy zapisanych znakami japońskimi, transkrypcję romaji, tłumaczenie na język polski, wprowadzenie i komentarz. Ogura hyakunin isshu, czyli Zbiór z Ogura – po jednym wierszu od stu poetów zna chyba każdy Japończyk. Jest to antologia wierszy japońskich skompilowana w XIII wieku. Jej przypuszczalny twórca, arystokrata i znawca literatury, Fujiwara no Teika (1162-1241) zgromadził w niej utwory wybitnych poetów, takie, które sam uważał za najpiękniejsze, przy czym, jak wskazuje tytuł zbioru, z twórczości każdego poety wybrał tylko po jednym wierszu.Przez wieki antologię tę studiowano, przepisywano ręcznie – tuszem i pędzelkiem, uczono się jej na pamięć. Obecnie dzieci w szkołach poznają ją na lekcjach literatury narodowej. Zbiór z Ogura stał się też podstawą do popularnej rozrywki, dziś kojarzącej się przede wszystkim z Nowym Rokiem – gry, w której używa się kart z wypisanymi wierszami." (cyt. z http://jezeliptoq.pl/?page_id=6 )  

Szczegółowe informacje

isbn:978-83-925388-2-0
kategoria:Inne
wydawnictwo:Jeżeli P to Q
data wydania:2008-01-01
liczba stron:116
język:polski
ocena:7.83

Dostęp do plików ebook pdf i innych części strony jest dla zalogowanych użytkowników! Zaloguj się przez Facebooka lub zarejestruj się klasycznie sposób poprzez podanie swojego mail. Pamiętaj, aby podać poprawny adres e-mail!