Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności       AKCEPTUJĘ
Okladka ksiazki piekno uzyteczne okladziny ceramiczne sklepow rzezniczych z poczatku xx wieku w wojewodztwie slaskim

Piękno użyteczne. Okładziny ceramiczne sklepów rzeźniczych z początku XX wieku w województwie śląskim

Ewa Pokorska

Książka atrakcyjnie wydana, z 160 barwnymi ilustracjami uczy dostrzegania piękna w codziennym otoczeniu. Podpowiada, jak należy patrzeć na elementy należące do prozy życia. WSTĘP - Dlaczego muszę zostawić te kafelki? - zapytał mnie właściciel lokalu, w którym dawniej mieścił się sklep rzeźniczy. Można było tam dostrzec oryginalny wystrój wnętrz, z widniejącymi na ścianach okładzinami ceramicznymi. - Czy to jest zabytek? - dziwił się mój rozmówca, w którego głosie wyczuwałam pretensję. Jego wątpliwości wydają się zrozumiałe. Zdobienie z ceramicznych płytek pochodzi, co prawda, z początku XX wieku, ale po latach uległo zniszczeniu i nosi wyraźne ślady licznych przeróbek. Czy w takim przypadku jest to rzeczywiście detal podlegający ustawowej ochronie konserwatora zabytków, czy też to tylko architektoniczna ciekawostka z ubiegłego wieku? W trakcie mojej pracy jako Miejski Konserwator Zabytków w Gliwicach niejednokrotnie miałam do czynienia z podobnymi sytuacjami. Nierzadko byłam świadkiem, jak tego typu obiekty znikały z naszego otoczenia. A szkoda, bo nie są tak widoczne, jak detale zewnętrzne. Ukryte w mieszkaniach, sklepach, na klatkach schodowych są, niestety, narażone na niekorzystne przeobrażenia czy wręcz całkowity demontaż. Na domiar złego secesyjne kafle na ścianach sieni w przedwojennych kamienicach czy okładziny ceramiczne dawnych sklepów rzeźniczych nie mieszczą się w potocznym pojęciu „zabytek". To przecież nie pałac, kamienica czy przynajmniej rzeźba. Co robić? Często jedynym sposobem ratowania takich materialnych śladów przeszłości jest ich dokumentowanie, opisywanie, uwiecznianie w kadrze z myślą o zachowaniu „Ad futuram rei memoriam". Mam nadzieję, że niniejsza praca pozwoli ocalić od zapomnienia to trudne i kłopotliwe, często niedostrzegane piękno. Ewa Pokorska   źródło opisu: http://www.scdk.pl/new/index.php?option=com_conten...(?) źródło okładki: http://www.scdk.pl/new/index.php?option=com_conten...»

Szczegółowe informacje

isbn:9788385871606
kategoria:Inne
data wydania:2011-01-01
liczba stron:120
język:polski
ocena:0.0

Dostęp do plików ebook pdf i innych części strony jest dla zalogowanych użytkowników! Zaloguj się przez Facebooka lub zarejestruj się klasycznie sposób poprzez podanie swojego mail. Pamiętaj, aby podać poprawny adres e-mail!