Wartości Wschodu i wartości Zachodu. Spotkania cywilizacji
Stanisław Piłaszewicz, Mikołaj Melanowicz, Mieczysław Jerzy Künstler, Janusz Danecki, Andrzej Flis, Przemysław Piekarski, Anna Krasnowolska, Maciej Tomal, Agata Świerzowska
Zbiór esejów, poświęconych kulturom Czarnej Afryki, Bliskiego i Dalekiego Wschodu, poruszających problematykę oddziaływania na siebie kultur światowych. Autorzy analizują wzajemny wpływ koncepcji życia (filozoficznych, religijnych, politycznych itd.), pochodzących z różnych kręgów kulturowych. Próbują odpowiedzieć na pytanie, czego Zachód nauczył się od Wschodu w XX wieku, przybliżają podstawy muzułmańskiego fundamentalizmu i chińskiego konfucjanizmu, ale także, na przykład, zastanawiają się nad polisemizmem japońskim, czy buntem w kulturze i literaturze Iranu. Artykuły stawiają czytelnika w obliczu zagadnień jak najbardziej aktualnych, związanych z globalizacją, problemów, których rozwiązanie staje się koniecznością cywilizacyjną. SPIS TREŚCI Janusz Danecki, Andrzej Flis Słowo wstępne Andrzej Flis Czego się Zachód nauczył od Wschodu w XX wieku? Janusz Danecki Antywesternizm muzułmańskich fundamentalistów Przemysław Piekarski Wojna Ramy z Allahem. Konflikt hindusko-muzułmański we współczesnych Indiach Stanisław Piłaszewicz Etos ludu Hausa a przejawy fanatyzmu religijnego w północnej Nigerii Anna Krasnowolska Konformizm i bunt w kulturze i literaturze Iranu Mieczysław Jerzy Kunstler Konfucjonizm jako podstawa moralności w Chinach Mikołaj Melanowicz Polisystemowość i polisemizm w cywilizacji i kulturze japońskiej Maciej Tomal Europejskie źródła współczesnej kultury hebrajskiej Agata Świerzowska Joga na Zachodzie czy zachodnia joga?
Szczegółowe informacje
Dostęp do plików ebook pdf i innych części strony jest dla zalogowanych użytkowników! Zaloguj się przez Facebooka lub zarejestruj się klasycznie sposób poprzez podanie swojego mail. Pamiętaj, aby podać poprawny adres e-mail!